Tak sme začínali

Hlavná stránka


Nadradená stránka
Prehľad víťazov
Tak sme začínali
Návšteva zakladateľa Dobšinského kopca
Spomienka na G. Plasu
Za Henrom Kollárikom

Plagát nultého ročníka - Dobšinský kopec 1973

V Dobšinej mal amatérsky motoristický šport už v šesťdesiatych rokov veľkú tradíciu. Boli organizované rôzne výlety formou mototuristiky, zrazy motoristov, ale aj amatérske motoristické súťaže. V roku 1970 mal mototuristický oddiel takmer 60 členov, pričom v tom období sa k motocyklistom postupne pridávali aj automobilisti.

Členom mototuristického oddielu sa v tom čase stal aj MUDr. Záhradníček, rodák z Moravy (teda z kraja, ktorý vďaka brnianskemu okruhu, ale aj šternberkskému kopcu mal už vtedy bohatú históriu motoristického športu). Práve v jeho hlave skrsla myšlienka zorganizovať preteky automobilov na ceste smerujúcej z Dobšinej na Dobšinský kopec. Táto myšlienka zaujala ostatných mototuristov natoľko, že hneď sa začalo so zisťovaním, čo všetko si organizácia takéhoto podujatia vyžaduje. Mototuristom sa podarilo získať pre spoluprácu aj „peších“ turistov, teda členov turistického oddielu.

Hlavným organizátorom a riaditeľom prvého ročníka Dobšinského kopca sa stal, samozrejme, MUDr. Záhradníček, tajomníkom František Novotný. Z ďalších organizátorov je potrebné spomenúť aspoň mená ako Ján Quitko, Viktor Šmelko a jeho bratia, Jozef Žóri, Ján Kolpaský, Vojtech Zahoranský, Jozef Skladaný, Ján Chovanec, ale aj Ján Lipták, Jozef Zöldi, Ján Vozár, Walter Krivánsky, Zoltán Kubányi, Vlado Valko, Jozef Vesselényi a mnohí ďalší.

Najprv bolo potrebné získať súhlas na uskutočnenie pretekov od Ústredného výboru Zväzarmu – vtedajšej organizácie zastrešujúcej aj motoristický šport. Ďalšie kroky organizátorov smerovali na vtedajší Krajský a Okresný národný výbor, kde bolo potrebné pripraviť podrobný časový rozpis pretekov. Ten musel korešpondovať s cestovným poriadkom autobusových spojov medzi Dobšinou a Popradom, pretože preteky nesmeli ovplyvniť prípadné meškanie cestujúcich.

Tak ako aj v súčasnosti, aj vtedy sa kládol veľký dôraz na bezpečnosť pretekárov. Najťažšie bolo pritom zabezpečiť spojenie medzi Štartom a Cieľom. Nakoniec sa po elektrických stĺpoch pozdĺž trate natiahla telefónna linka a na dorozumievanie poslúžili vojenské telefóny.

Nakoniec niekoľko faktov:

Preteky sa uskutočnili 9. a 10. júna 1973 ako oblastný prebor za pekného počasia, zúčastnilo sa ich 51 pretekárov, víťazom sa stal Ladislav Losman z Handlovej a cenu pre najlepšieho pretekára rožňavského okresu získal Mikuláš Kuchta z Revúcej.

„Nultý“ ročník PAV Dobšinský kopec sa vydaril - divácka odozva a reakcie pretekárov boli priaznivé, organizátorom sa ich práca a s ňou spojené adrenalínové situácie zapáčili, a tak bolo jasné, že sa začína nová dobšinská tradícia ...

(podľa rozprávania Františka Novotného)


Kontakt: info@dobsinskykopec.com
© 2004-2019 Riaditeľstvo pretekov EHC Dobšinský kopec, naposledy zmenené: 16. júna 2019
RSS 2.0 kanál
 
Správne RSS